Average fuel prices in Poland – petrol 95, diesel and LPG

Prices from 28 September 2026 · Published 2 October 2026

Fuel price board at a petrol station
Photo: Vladislav Klapin on Unsplash

The average fuel price in Poland today is €1.85/l for petrol 95, €2.06/l for diesel and €0.75/l for LPG (converted to euro). These are the prices our fuel cost calculator uses, refreshed several times a day.

FuelAverage priceFull tank (50 l)100 km
Petrol 95€1.85/l€92.64€12.97 (7 l)
Diesel€2.06/l€103€12.36 (6 l)
LPG€0.75/l€37.35€6.72 (9 l)

How prices have changed

According to the latest European Commission bulletin (from 28 September 2026), petrol changed by +€0.03 over the week and diesel by +€0.02. Over the year petrol changed by +€0.47 (+34%) and diesel by +€0.66 (+47%).

The peak was in September 2026, when a litre of petrol cost €1.85/l on average, and diesel €2.06/l (in September 2026).

SeriesLatest weekA year ago5 years ago
Petrol (95)€1.85/l€1.39/l€1.28/l
Diesel€2.06/l€1.40/l€1.27/l
LPG€0.75/l€0.62/l€0.66/l
National average prices from the European Commission's Weekly Oil Bulletin, in euro. Latest week: 28 September 2026.

Poland compared with Europe

For petrol, Poland ranks 8 of 27 EU countries from the cheapest, and 9 for diesel. Fuel is cheapest in Malta and most expensive in Denmark. See the full weekly ranking in fuel prices this week.

Where these prices come from

Work out the fuel cost of your trip in the calculator, and your car's real consumption in the fuel consumption calculator.

Cost your own trip

Enter where you're driving from and to – the calculator works out the fuel cost with current prices in every country on the way.

Open the calculator

More guides